Bromme Køreforening
Nyheder:
Indholdsfortegnelse:
Keglekørselsturnering
2005
|
|||||
Samlet resultat | Fakse 29. maj | Bromme 26. juni | Haslev 10. juli | Ullerup 31. juli | Fakse 18. september |
Proposition |
Samlet Resultat | Samlet
total alle stævner |
Samlet
totalt 3 bedste stævner |
Placering for kuske med 3 stævner |
||||
Klasse | Navn | antal stævner | point | tid | point | tid | |
1 | Thomas Petersen | 4 | 6,0 | 16:42 | 0,0 | 13:10 | 1 |
1 | Liselotte Watson | 4 | 21,0 | 18:29 | 9,0 | 12:52 | 2 |
1 | Pia Petersen | 4 | 21,0 | 16:50 | 12,0 | 12:45 | 3 |
1 | Lena Vabø | 5 | 39,0 | 21:39 | 12,0 | 12,32 | 3 |
1 | Kim Andreasen | 3 | 12,0 | 14:07 | 12,0 | 14:07 | 5 |
1 | Hanne Jensen | 4 | 30,0 | 18:55 | 15,0 | 14:31 | 6 |
1 | Kurt Klindt | 4 | 35,0 | 17:05 | 15,0 | 12:35 | 7 |
1 | Klaus Petersen | 5 | 42,0 | 21:52 | 18,0 | 13:49 | 8 |
1 | Kristina Klindt | 4 | 39,0 | 17:24 | 21,0 | 13:09 | 9 |
1 | Anders Hansen | 4 | 39,5 | 17:30 | 21,0 | 13:10 | 10 |
1 | Bjarne Wisler | 4 | 36,0 | 19:07 | 21,0 | 14:35 | 11 |
1 | Charlotte Dani Larsen | 3 | 33,0 | 13:08 | 33,0 | 13:08 | 12 |
1 | Tina Bratajka | 5 | 92,5 | 22:17 | 36,0 | 12:01 | 13 |
1 | Didde Nørregreen | 3 | 39,0 | 12:01 | 39,0 | 12:01 | 14 |
1 | Jørgen Lamborg | 5 | 84,5 | 24:17 | 41,5 | 15:55 | 15 |
1 | Gert Jensen | 4 | 72,5 | 17:56 | 48,0 | 13:17 | 16 |
1 | Amanda Justesen | 4 | 79,0 | 17:32 | 53,0 | 13:08 | 17 |
1 | Janni Larsen | 4 | 69,5 | 17:29 | 54,0 | 15:18 | 18 |
1 | Bjarne Thor Christensen | 4 | 110,0 | 20:50 | 56,0 | 16:12 | 19 |
1 | Lisbeth Jensen | 4 | 84,0 | 17:24 | 57,0 | 13:00 | 20 |
1 | Jens Frederik Jensen | 3 | 57,5 | 12:52 | 57,5 | 12:52 | 21 |
1 | Jørgen Jensen | 3 | 65,0 | 14:49 | 65,0 | 14:49 | 22 |
1 | Peter Koux | 2 | 6,0 | 9:06 | |||
1 | Katja Hauge Hansen | 2 | 34,0 | 8:42 | |||
1 | Stine Hansen | 2 | 39,0 | 8:55 | |||
1 | Per Poulsen | 2 | 39,0 | 11:03 | |||
1 | Vagn Hauge Hansen | 2 | 79,5 | 9:26 | |||
1 | Hans-Henrik Nielsen | 1 | 9,0 | 4:19 | |||
1 | Steen Rasmussen | 1 | 12,0 | 5:37 | |||
1 | Udo Buchwald | 1 | 15,0 | 4:05 | |||
1 | Åge Lund | 1 | 24,5 | 4:33 |
|
||
1 | Ole Nielsen | 1 | 32,0 | 5:19 | |||
1 | Birger Hansen | 1 | 37,5 | 4:35 | |||
1 | Henrik Sloth | 1 | D | ||||
|
|||||||
Samlet
Resultat
|
Samlet
total alle stævner |
Samlet
totalt 3 bedste stævner |
Placering for kuske med 3 stævner |
||||
Klasse | Navn | antal stævner | point | tid | |||
2 | Bøje Andersen | 5 | 24,0 | 24:52 | 3,0 | 15:27 | 3 |
2 | Carina Frid | 5 | 15,0 | 22:48 | 6,0 | 13:09 | 5 |
2 | Ditte Jørgensen | 3 | 10,0 | 10:48 | |||
2 | Ejner Møller Andersen | 1 | 27,0 | 4:57 | |||
2 | Erik Nielsen | 5 | 6,0 | 21:56 | 0,0 | 11:58 |
1 |
2 | Frank Buus | 4 | 21,0 | 18:30 | 9,0 | 14:19 | 7 |
2 | Gert Frid | 5 | 33,0 | 23:12 | 9,0 | 15:07 | 8 |
2 | Helle Kornerup | 4 | 6,5 | 21:38 | 0,0 | 16:46 | 2 |
2 | Helle Svensson | 2 | 12,5 | 12:20 | |||
2 | Henrik Juhl Jensen | 1 | 15 | ||||
2 | Jette Thelin Kjærum | 3 | 9,0 | 13:28 | 9,0 | 13:28 | 6 |
2 | Jørgen Neumann | 4 | 21,0 | 19:05 | 12,0 | 13:35 | 11 |
2 | Kurt Haupt | 2 | 0,0 | 6:50 | |||
2 | Leif Andersen | 1 | 23,0 | 4:52 | |||
2 | Linda Rasmussen | 1 | 24,5 | 7:49 | |||
2 | Lis Petersen | 4 | 47,0 | 21:25 | 25,0 | 15:23 | 12 |
2 | Nina Jensen | 1 | 21,0 | 7:20 | |||
2 | Per Dani Larsen | 4 | 18,0 | 17:34 | 12,0 | 13:07 |
10 |
2 | Pia Jensen | 2 | 18,0 | 6:17 | |||
2 | Sara Thor Christensen | 4 | 18,0 | 21:04 | 9,0 | 16:27 | 9 |
2 | Susanne Veierskov | 4 | 30,5 | 21:42 | 3,0 | 16:29 | 4 |
2 | Søren Jørgensen | 2 | 21,0 | 10:55 | |||
2 | Trine Fauerschou | 1 | 29,0 | 6:39 | |||
2 | Jan Bødker | 1 | 5,5 | 5:27 | |||
2 | Ole Reinholdt | 1 | 6,0 | 5:38 | |||
.
Keglekørselsstævne i Fakse Køre- og Rideforening den 29.maj 2005 |
||||||||||
Klasse 1: Øvede kuske | 1. Gennemkørsel | 2. Gennemkørsel | ||||||||
Tilladt
tid 2 min 10 sec |
tid | Point tid |
Point forh. |
tid | Point tid |
Point forh. |
Point samlet |
Tid samlet |
Placering | |
1 | Amanda Justesen | 2:10 | 0 | 9 | 2:14 | 2,0 | 15 | 26,0 | 4:24 |
18 |
1 | Anders Hansen | 2:17 | 3,5 | 9 | 2:03 | 0,0 | 6 | 18,5 | 4:20 |
10 |
1 | Birger Hansen | 2:13 | 1,5 | 15 | 2:22 | 6,0 | 15 | 37,5 | 4:35 |
22 |
1 | Bjarne Thor Christensen | 2:14 | 2,0 | 15 | 2:24 | 7,0 | 30 | 54,0 | 4:38 |
25 |
1 | Bjarne Wisler | 2:20 | 5,0 | 6 | 2:12 | 1,0 | 3 | 15,0 | 4:32 |
8 |
1 | Charlotte Dani Larsen | 1:55 | 0,0 | 12 | 1:59 | 0,0 | 3 | 15,0 | 3:54 |
6 |
1 | Didde Nørregreen | 1:52 | 0,0 | 12 | 1:59 | 0,0 | 6 | 18,0 | 3:51 |
9 |
1 | Gert Jensen | 2:18 | 4,0 | 6 | 2:21 | 5,5 | 9 | 24,5 | 4:39 |
16 |
1 | Hanne Jensen | 2:08 | 0,0 | 6 | 2:16 | 3,0 | 6 | 15,0 | 4:24 |
7 |
1 | Henrik Sloth | D | 2:11 | 0,5 | 3 | 33,5 |
21 |
|||
1 | Janni Larsen | D | 2:11 | 0,5 | 15 | 45,5 |
24 |
|||
1 | Jens Frederik Jensen | 2:18 | 4,0 | 9 | 2:13 | 1,5 | 12 | 26,5 | 4:31 |
19 |
1 | Jørgen Lamborg | 2:20 | 5,0 | 6 | 2:14 | 2,0 | 9 | 22,0 | 4:34 |
13 |
1 | Katja Hauge Hansen | 2:09 | 0,0 | 3 | 2:12 | 1,0 | 9 | 13,0 | 4:21 |
5 |
1 | Klaus Petersen | 2:00 | 0,0 | 6 | 1:59 | 0,0 | 3 | 9,0 | 3:59 |
2 |
1 | Kristina Klindt | 2:10 | 0,0 | 3 | 2:04 | 0,0 | 6 | 9,0 | 4:14 |
4 |
1 | Kurt Klindt | 2:14 | 2,0 | 12 | 2:16 | 3,0 | 3 | 20,0 | 4:30 |
11 |
1 | Lena Vabø | 2:08 | 0,0 | 6 | 2:02 | 0,0 | 15 | 21,0 | 4:10 |
12 |
1 | Lisbeth Jensen | 2:03 | 0,0 | 9 | 2:07 | 0,0 | 15 | 24,0 | 4:10 |
14 |
1 | Pia Petersen | 2:03 | 0,0 | 6 | 2:02 | 0,0 | 3 | 9,0 | 4:05 |
3 |
1 | Stine Hansen | 2:19 | 4,5 | 6 | 2:19 | 4,5 | 9 | 24,0 | 4:38 |
15 |
1 | Thomas Petersen | 2:07 | 0,0 | 0 | 2:06 | 0,0 | 0 | 0 | 4:13 |
1 |
1 | Tina Bratajka | 1:56 | 0,0 | 15 | 1:56 | 0,0 | 18 | 33,0 | 3:52 |
20 |
1 | Vagn Hauge Hansen | 2:16 | 3,0 | 21 | 2:26 | 8,0 | 9 | 41,0 | 4:42 |
23 |
1 | Åge Lund | 2:22 | 6,0 | 12 | 2:11 | 0,5 | 6 | 24,5 | 4:33 |
17 |
Klasse 2: Begynder kuske | 1. Gennemkørsel | 2. Gennemkørsel | ||||||||
Tilladt
tid: 2 min 30 sec |
tid | Point tid |
Point forh. |
tid | Point tid |
Point forh. |
Point samlet |
Tid samlet |
Placering | |
2 | Bøje Andersen | 2:24 | 0,0 | 12 | 2:19 | 0,0 | 3 | 15,0 | 4:45 |
9 |
2 | Carina Frid | 1:59 | 0,0 | 3 | 2:13 | 0,0 | 0 | 3,0 | 4:12 |
1 |
2 | Ditte Jørgensen | D | 34,37 | |||||||
2 | Erik Nielsen | 2:12 | 0,0 | 3 | 2:06 | 0,0 | 0 | 3,0 | 4:18 |
2 |
2 | Frank Buus | 2:10 | 0,0 | 9 | 2:01 | 0,0 | 3 | 12,0 | 4:11 |
7 |
2 | Gert Frid | 2:08 | 0,0 | 3 | 2:06 | 0,0 | 6 | 9,0 | 4:14 |
6 |
2 | Helle Kornerup | 2:31 | 0,5 | 6 | 2:22 | 0,0 | 0 | 6,5 | 4:53 |
5 |
2 | Henrik Juhl Jensen | 2:36 | 3,0 | 9 | 2:21 | 0,0 | 3 | 15,0 | 4:57 |
8 |
2 | Per Dani Larsen | 2:11 | 0,0 | 3 | 2:16 | 0,0 | 3 | 6,0 | 4:27 |
4 |
2 | Sara Thor Christensen | 2:14 | 0,0 | 3 | 2:08 | 0,0 | 3 |
6,0 |
4:22 |
3 |
2 | Susanne Veierskov | 2:39 | 4,5 | 9 | 2:34 | 2,0 | 12 | 27,5 | 5:13 |
10 |
Klasse 1: Øvede kuske | 1. Gennemkørsel | 2. Gennemkørsel | ||||||||
Tilladt
tid 2 min 23 sec |
tid | Point tid |
Point forh. |
tid | Point tid |
Point forh. |
Point samlet |
Tid samlet |
Placering | |
1 | Amanda Justesen | 2:05 | 0,0 | 6 | 2:08 | 0,0 | 12 | 18,0 | 4:13 | 16 |
1 | Anders Hansen | 2:19 | 0,0 | 6 | 2:13 | 0,0 | 3 | 9,0 | 4:32 | 9 |
1 | Bjarne Thor Christensen | 2:15 | 0,0 | 0 | 2:16 | 0,0 | 15 | 15,0 | 4:31 | 17 |
1 | Bjarne Wisler | 2:09 | 0,0 | 6 | 1:59 | 0,0 | 3 | 9,0 | 4:08 | 7 |
1 | Charlotte Dani Larsen | 2:02 | 0,0 | 0 | 1:56 | 0,0 | 12 | 12,0 | 3:58 | 9 |
1 | Gert Jensen | 2:05 | 0,0 | 6 | 2:01 | 0,0 | 12 | 18,0 | 4:06 | 18 |
1 | Hanne Jensen | 1:59 | 0,0 | 3 | 1:57 | 0,0 | 3 | 6,0 | 3:56 | 4 |
1 | Jens Frederik Jensen | 2:11 | 0,0 | 6 | 2:10 | 0,0 | 6 | 12,0 | 4:21 | 12 |
1 | Jørgen Jensen | 2:39 | 8,0 | 15 | 2:10 | 0,0 | 9 | 32,0 | 4:49 | 23 |
1 | Jørgen Lamborg | 2:09 | 0,0 | 3 | 2:10 | 0,0 | 9 | 12,0 | 4:19 | 11 |
1 | Katja Hauge Hansen | 2:04 | 0,0 | 9 | 2:17 | 0,0 | 12 | 21,0 | 4:21 | 21 |
1 | Kim Andreasen | 2:01 | 0,0 | 3 | 2:01 | 0,0 | 3 | 6,0 | 4:02 | 6 |
1 | Klaus Petersen | 2:05 | 0,0 | 15 | 1:59 | 0,0 | 0 | 15,0 | 4:04 | 13 |
1 | Kristina Klindt | 2:10 | 0,0 | 15 | 2:05 | 0,0 | 3 | 18,0 | 4:15 | 20 |
1 | Kurt Klindt | 2:03 | 0,0 | 6 | 1:57 | 0,0 | 6 | 12,0 | 4:00 | 10 |
1 | Lena Vabø | 1:57 | 0,0 | 6 | 2:00 | 0,0 | 0 | 6,0 | 3:57 | 5 |
1 | Lisbeth Jensen | 2:17 | 0,0 | 15 | 2:07 | 0,0 | 12 | 27,0 | 4:24 | 22 |
1 | Liselotte Watson | 2:02 | 0,0 | 0 | 2:02 | 0,0 | 0 | 0,0 | 4:04 | 1 |
1 | Per Poulsen | D | 2:05 | 0,0 | 9 | D | ||||
1 | Pia Petersen | 2:02 | 0,0 | 3 | 2:02 | 0,0 | 3 | 6,0 | 4:04 | 3 |
1 | Stine Hansen | 2:08 | 0,0 | 12 | 2:09 | 0,0 | 3 | 15,0 | 4:17 | 16 |
1 | Thomas Petersen | 2:09 | 0,0 | 0 | 2:00 | 0,0 | 0 | 0,0 | 4,09 | 2 |
1 | Tina Bratajka | 2:05 | 0,0 | 3 | 2:00 | 0,0 | 12 | 15,0 | 4:05 | 14 |
1 | Udo Buchwald | 2:02 | 0,0 | 6 | 2:03 | 0,0 | 9 | 15,0 | 4:05 | 14 |
1 | Vagn Hauge Hansen | 2:28 | 2,5 | 15 | 2:16 | 0,0 | 21 | 38,5 | 4:44 | 24 |
Klasse 2: Begynder kuske | 1. Gennemkørsel | 2. Gennemkørsel | ||||||||
Tilladt
tid: 2 min 38 sec |
tid | Point tid |
Point forh. |
tid | Point tid |
Point forh. |
Point samlet |
Tid samlet |
Placering | |
2 | Bøje Andersen | 2:21 | 0,0 | 3 | 2:21 | 0,0 | 3 | 6,0 | 4;42 | 11 |
2 | Carina Frid | 1:59 | 0,0 | 0 | 2:15 | 0,0 | 0 | 0,0 | 4:28 | 2 |
2 | Ditte Jørgensen | 2:52 | 7,0 | 0 | 2:44 | 3,0 | 0 | 10,0 | 5;36 | 13 |
2 | Ejner Møller Andersen | 2:27 | 0,0 | 18 | 2:30 | 0,0 | 9 | 27,0 | 4:57 | 14 |
2 | Erik Nielsen | 1:55 | 0,0 | 0 | 1:51 | 0,0 | 0 | 0,0 | 3:36 | 1 |
2 | Frank Buus | 1:59 | 0,0 | 0 | 1:59 | 0,0 | 3 | 3,0 | 3:58 | 5 |
2 | Gert Frid | 2:10 | 0,0 | 0 | 2:10 | 0,0 | 6 | 6,0 | 4:20 | 8 |
2 | Helle Kornerup | 2:28 | 0,0 | 0 | 2:20 | 0,0 | 0 | 0,0 | 4:48 | 3 |
2 | Jette Thelin-Kjærum | 2:17 | 0,0 | 3 | 2:04 | 0,0 | 3 | 6,0 | 4:21 | 9 |
2 | Jørgen Neumann | 2:17 | 0,0 | 0 | 1:58 | 0,0 | 3 | 3,0 | 4:15 | 6 |
2 | Lis Petersen | 2:15 | 0,0 | 0 | 2:13 | 0,0 | 6 | 6,0 | 4:28 | 10 |
2 | Per Dani Larsen | 2:08 | 0,0 | 3 | 2:04 | 0,0 | 3 | 6,0 | 4:12 | 7 |
2 | Pia Jensen | 2:13 | 0,0 | 3 | udgik | |||||
2 | Sara Thor Christensen | 2:14 | 0,0 | 9 | 2:23 | 0,0 | 0 | 9,0 | 4:37 | 12 |
2 | Susanne Veierskov | 2:13 | 0,0 | 0 | 2:13 | 0,0 | 0 | 0,0 | 4:26 | 2 |
Keglekørselsstævne i Haslev Køre- og Rideforening den 10. juli 2005 |
||||||||||
Klasse 1: Øvede kuske | 1. Gennemkørsel | 2. Gennemkørsel | ||||||||
Tilladt
tid 2 min 03 sec |
tid | Point tid |
Point forh. |
tid | Point tid |
Point forh. |
Point samlet |
Tid samlet |
Placering | |
1 | Amanda Justesen | 1:54 | 0,0 | 6 | 1:50 | 0,0 | 9 | 15,0 | 3:44 | 14 |
1 | Anders Hansen | 1:54 | 0,0 | 3 | 1:49 | 0,0 | 6 | 9,0 | 3:43 | 9 |
1 | Didde Nørregreen | 1:42 | 0,0 | 6 | 1:38 | 0,0 | 6 | 12,0 | 3:20 | 10 |
1 | Gert Jensen | 1:51 | 0,0 | 6 | 1:56 | 0,0 | 6 | 12,0 | 3:47 | 11 |
1 | Janni Larsen | 2:03 | 0,0 | 9 | 1:53 | 0,0 | 3 | 12,0 | 3:56 | 12 |
1 | Jens Frederik Jensen | 1:55 | 0,0 | 12 | 2:05 | 1,0 | 6 | 19,0 | 4:00 | 17 |
1 | Jørgen Jensen | 1:59 | 0,0 | 3 | 2:00 | 0,0 | 12 | 15,0 | 3:39 | 15 |
1 | Jørgen Lamborg | 1:52 | 0,0 | 15 | 1:56 | 0,0 | 6 | 21,0 | 3:48 | 18 |
1 | Klaus Petersen | 1:51 | 0,0 | 3 | 1:49 | 0,0 | 3 | 6,0 | 3:40 | 7 |
1 | Kristina Klindt | 1:53 | 0,0 | 6 | 1:55 | 0,0 | 0 | 6,0 | 3:48 | 8 |
1 | Kurt Klindt | 1:53 | 0,0 | 0 | 1:50 | 0,0 | 3 | 3,0 | 3:43 | 2 |
1 | Lena Vabø | 1:41 | 0,0 | 0 | 1:38 | 0,0 | 6 | 6,0 | 3:19 | 4 |
1 | Lisbeth Jensen | 1:53 | 0,0 | 3 | 1:52 | 0,0 | 12 | 15,0 | 3:45 | 15 |
1 | Liselotte Watson | 2:00 | 0,0 | 0 | 1:54 | 0,0 | 0 | 0,0 | 3:54 | 1 |
1 | Per Poulsen | 2:00 | 0,0 | 12 | 1:43 | 0,0 | 3 | 15,0 | 3:43 | 13 |
1 | Pia Petersen | 1:58 | 0,0 | 0 | 1:50 | 0,0 | 3 | 3,0 | 3:48 | 3 |
1 | Thomas Petersen | 1:49 | 0,0 | 3 | 1:43 | 0,0 | 3 | 6,0 | 3:32 | 5 |
1 | Tina Bratajka | 1:48 | 0,0 | 3 | 1:46 | 0,0 | 3 | 6,0 | 3:34 | 6 |
Klasse 2: Begynder kuske | 1. Gennemkørsel | 2. Gennemkørsel | ||||||||
Tilladt
tid: 2 min 15 sec |
tid | Point tid |
Point forh. |
tid | Point tid |
Point forh. |
Point samlet |
Tid samlet |
Placering | |
2 | Bøje Andersen | 2:14 | 0,0 | 0 | 2:04 | 0,0 | 0 | 0,0 | 4:18 | 2 |
2 | Carina Frid | 2:09 | 0,0 | 3 | 2:04 | 0,0 | 3 | 6,0 | 4:13 | 6 |
2 | Erik Nielsen | 1:55 | 0,0 | 0 | 1:46 | 0,0 | 0 | 0,0 | 3:41 | 1 |
2 | Gert Frid | 1:53 | 0,0 | 6 | 1:58 | 0,0 | 9 | 15,0 | 3:51 | 8 |
2 | Jette Thelin-Kjærum | 2:14 | 0,0 | 3 | 1:55 | 0,0 | 0 | 3,0 | 4:09 | 3 |
2 | Jørgen Neumann | 1:56 | 0,0 | 3 | 1:50 | 0,0 | 3 | 6,0 | 3:46 | 5 |
2 | Lis Petersen | 2:17 | 1,0 | 9 | 2:03 | 0,0 | 0 | 10,0 | 4:20 | 7 |
2 | Per Dani Larsen | 1:56 | 0,0 | 3 | 1:48 | 0,0 | 3 | 6,0 | 3:44 | 4 |
2 | Pia Jensen | 2:06 | 0,0 | 6 | 1:58 | 0,0 | 9 | 15,0 | 4:04 | 9 |
2 | Leif Andersen | 2:25 | 5,0 | 12 | 2:27 | 6,0 | 0 | 23,0 | 4:52 | 10 |
Keglekørselsstævne i Ullerup Køre- og Rideforening den 30. juli 2005. |
||||||||||
Klasse 1: Øvede kuske | 1. Gennemkørsel | 2. Gennemkørsel | ||||||||
Tilladt
tid 3 min 28 sec |
tid | Point tid |
Point forh. |
tid | Point tid |
Point forh. |
Point samlet |
Tid samlet |
Placering | |
1 | Bjarne Thor Christensen | 2:51 | 0,0 | 9 | 3:04 | 0,0 | 6 | 15,0 | 5:55 | 13 |
1 | Bjarne Wisler | 2:44 | 0,0 | 0,0 | 2:42 | 0,0 | 3 | 3,0 | 5:26 | 5 |
1 | Charlotte Dani Larsen | 2:46 | 0,0 | 0 | 2:30 | 0,0 | 6 | 6,0 | 5:16 | 6 |
1 | Didde Nørregreen | 2:30 | 0,0 | 6 | 2:20 | 0,0 | 3 | 9,0 | 4:50 | 8 |
1 | Hanne Jensen | 2:49 | 0,0 | 0 | 2:46 | 0,0 | 0 | 0,0 | 5:35 | 2 |
1 | Janni Larsen | 3:00 | 0,0 | 15 | 3:11 | 0,0 | 6 | 21,0 | 6:11 | 15 |
1 | Jørgen Jensen | 3:06 | 0,0 | 9 | 2:55 | 0,0 | 9 | 18,0 | 6:01 | 14 |
1 | Jørgen Lamborg | 3:00 | 0,0 | 3 | 3:01 | 0,0 | 9 | 12,0 | 6:01 | 11 |
1 | Kim Andreasen | 2:48 | 0,0 | 3 | 2:27 | 0,0 | 0 | 3,0 | 5:15 | 4 |
1 | Klaus Petersen | 2:45 | 0,0 | 3 | 2:42 | 0 | 3 | 6,0 | 5:27 | 7 |
1 | Lena Vabø | 2:36 | 0,0 | 0 | 2:34 | 0,0 | 3 | 3 | 5:10 | 3 |
1 | Liselotte Watson | 2:54 | 0,0 | 3 | 2:43 | 0,0 | 9 | 12 | 5:37 | 9 |
1 | Peter Koux | 2:31 | 0,0 | 0,0 | 2:15 | 0,0 | 0 | 0 | 4:46 | 1 |
1 | Steen Rasmussen | 3:00 | 0,0 | 6 | 2:37 | 0,0 | 6 | 12 | 5:37 | 9 |
1 | Tina Bratajka | 2:33 | 0,0 | 9 | 2:32 | 0,0 | 6 | 15,0 | 5:05 | 12 |
1 | ||||||||||
Klasse 2: Begynder kuske | 1. Gennemkørsel | 2. Gennemkørsel | ||||||||
Tilladt
tid: 3 min 48 sec |
tid | Point tid |
Point forh. |
tid | Point tid |
Point forh. |
Point samlet |
Tid samlet |
Placering | |
2 | Bøje Andersen | 3:10 | 0,0 | 0 | 2:56 | 0,0 | 0 | 0,0 | 6:06 | 1 |
2 | Carina Frid | 2:38 | 0,0 | 3 | 2:48 | 0,0 | 0 | 3,0 | 5:26 | 7 |
2 | Erik Nielsen | 2:44 | 0,0 | 3 | 2:56 | 0,0 | 0 | 3,0 | 5:40 | 9 |
2 | Frank Buus | 2:47 | 0,0 | 3 | 2:44 | 0,0 | 3 | 6,0 | 5:31 | 10 |
2 | Gert Frid | 3:01 | 0,0 | 0 | 3:09 | 0,0 | 0 | 0,0 | 6:10 | 2 |
2 | Helle Kornerup | 3:29 | 0,0 | 0 | 3:22 | 0,0 | 0 | 0,0 | 6:51 | 6 |
2 | Helle Svensson | 3:23 | 0,0 | 6 | 3:07 | 0,0 | 3 | 9,0 | 6:30 | 11 |
2 | Jørgen Neumann | 2:54 | 0,0 | 0 | 2:40 | 0,0 | 3 | 3,0 | 5:34 | 8 |
2 | Kurt Haupt | 3:33 | 0,0 | 0 | 3:17 | 0,0 | 0 | 0,0 | 6:50 | 5 |
2 | Linda Rasmussen | 3:57 | 4,5 | 12 | 3:52 | 2,0 | 6 | 24,5 | 7:49 | 15 |
2 | Lis Petersen | 3:18 | 0,0 | 3 | 3:17 | 0,0 | 6 | 9 | 6:35 | 12 |
2 | Nina Jensen | 3:46 | 0,0 | 9 | 3:34 | 0,0 | 12 | 21,0 | 7:20 | 14 |
2 | Sara Thor Christensen | 3:27 | 0,0 | 0 | 3:21 | 0,0 | 0 | 0,0 | 6:48 | 4 |
2 | Susanne Veierskov | 3:10 | 0,0 | 0 | 3:09 | 0,0 | 0 | 0,0 | 6:19 | 3 |
2 | Søren Jørgensen | 3:32 | 0,0 | 9 | 2:57 | 0,0 | 3 | 12,0 | 5:57 | 13 |
2 | Trine Fauerschou | 3:32 | 0,0 | 23 | 3:07 | 0,0 | 6 | 29,0 | 6:39 | 16 |
Keglekørselsstævne i Fakse Køre- og Rideforening den 18. september 2005. |
||||||||||
Klasse 1: Øvede kuske | 1. Gennemkørsel | 2. Gennemkørsel | ||||||||
Tilladt
tid 2 min 39 sec |
tid | Point tid |
Point forh. |
tid | Point tid |
Point forh. |
Point samlet |
Tid samlet |
Placering | |
1 | Amanda Justesen | 2:27 | 0,0 | 9 | 2:44 | 2,0 | 9 | 20,0 | 5:11 | 18 |
1 | Anders Hansen | 2:33 | 0,0 | 3 | 2:22 | 0,0 | 0 | 3,0 | 4:55 | 5 |
1 | Bjarne Thor Christensen | 2:59 | 10,0 | 9 | 2:47 | 4,4 | 3 | 26,0 | 5:46 | 21 |
1 | Bjarne Wisler | 2:35 | 0,0 | 9 | 2:26 | 0,0 | 0 | 9,0 | 5:01 | 13 |
1 | Gert Jensen | 2:44 | 2,5 | 6 | 2:40 | 0,5 | 9 | 18,0 | 5:24 | 17 |
1 | Hanne Jensen | 2:30 | 0,0 | 6 | 2:30 | 0,0 | 3 | 9,0 | 5:00 | 12 |
1 | Janni Larsen | 2:36 | 0,0 | 6 | 2:35 | 0,0 | 15 | 21,0 | 5:11 | 19 |
1 | Jørgen Lamborg | 2:48 | 4,5 | 3 | 2:47 | 4,0 | 6 | 17,5 | 5:35 | 15 |
1 | Kim Andreasen | 2:27 | 0,0 | 3 | 2:23 | 0,0 | 0 | 3,0 | 4:50 | 2 |
1 | Klaus Petersen | 2:22 | 0,0 | 3 | 2:20 | 0,0 | 3 | 6,0 | 4:42 | 8 |
1 | Kristina Klindt | 2:36 | 0,0 | 3 | 2:31 | 0,0 | 3 | 6,0 | 5:07 | 9 |
1 | Kurt Klindt | 2:29 | 0,0 | 3 | 2:23 | 0,0 | 0 | 3,0 | 4:52 | 3 |
1 | Lena Vabø | 2:36 | 0,0 | 3 | 2:27 | 0,0 | 0 | 3,0 | 5:03 | 6 |
1 | Lisbeth Jensen | 2:35 | 0,0 | 15 | 2:30 | 0,0 | 3 | 18 | 5:05 | 16 |
1 | Liselotte Watson | 2:30 | 0,0 | 3 | 2:24 | 0,0 | 6 | 9,0 | 4:54 | 11 |
1 | Per Poulsen | 2:36 | 0,0 | 6 | 2:39 | 0,0 | 9 | 15,0 | 5:15 | 14 |
1 | Pia Petersen | 2:31 | 0,0 | 0 | 2:22 | 0,0 | 3 | 3,0 | 4:53 | 4 |
1 | Thomas Petersen | 2:28 | 0,0 | 0 | 2:20 | 0,0 | 0 | 0,0 | 4:48 | 1 |
1 | Tina Bratajka | 2:52 | 6,5 | 12 | 2:49 | 5,0 | 0 | 23,5 | 5:41 | 20 |
1 | Peter Koux | 2:16 | 0,0 | 6 | 2:04 | 0,0 | 0 | 6,0 | 4:20 | 7 |
1 | Hans-Henrik Nielsen | 2:26 | 0,0 | 0 | 1:53 | 0,0 | 9 | 9,0 | 4:19 | 10 |
1 | Ole Nielsen | 2:43 | 2,0 | 12 | 2:33 | 0,0 | 18 | 32,0 | 5:19 | 22 |
Klasse 2: Begynder kuske | 1. Gennemkørsel | 2. Gennemkørsel | ||||||||
Tilladt
tid: 2 min 54 sec |
tid | Point tid |
Point forh. |
tid | Point tid |
Point forh. |
Point samlet |
Tid samlet |
Placering | |
2 | Bøje Andersen | 2:37 | 0,0 | 0 | 2:26 | 0,0 | 3 | 3,0 | 5:03 | 9 |
2 | Carina Frid | 2:14 | 0,0 | 3 | 2:15 | 0,0 | 0 | 3,0 | 4:29 | 7 |
2 | Ditte Jørgensen | 2:38 | 0,0 | 0 | 2:34 | 0,0 | 0 | 0,0 | 5:12 | 6 |
2 | Erik Nielsen | 2:17 | 0,0 | 0 | 2:14 | 0,0 | 0 | 0,0 | 4:31 | 1 |
2 | Frank Buus | 2:25 | 0,0 | 0 | 2:25 | 0,0 | 0 | 0,0 | 4:50 | 2 |
2 | Gert Frid | 2:17 | 0,0 | 0 | 2:20 | 0,0 | 3 | 3,0 | 4:37 | 8 |
2 | Helle Kornerup | 2:36 | 0,0 | 0 | 2:31 | 0,0 | 0 | 0,0 | 5:07 | 4 |
2 | Helle Svensson | 2:55 | 0,5 | 3 | 2:54 | 0,0 | 0 | 3,5 | 5:50 | 12 |
2 | Jette Thelin Kjærum | 2:31 | 0,0 | 0 | 2:27 | 0,0 | 0 | 0,0 | 4:58 | 3 |
2 | Jørgen Neumann | 2:45 | 0,0 | 6 | 2:45 | 0,0 | 3 | 9,0 | 5:30 | 16 |
2 | Kurt Haupt | D | 2:15 | 0,0 | 0 | D | ||||
2 | Lis Petersen | 3:06 | 6,0 | 6 | 2:56 | 1,0 | 9 | 22,0 | 6:02 | 17 |
2 | Per Dani Larsen | 2:38 | 0,0 | 0 | 2:33 | 0,0 | 0 | 0,0 | 5:11 | 5 |
2 | Sara Thor Christensen | 2:38 | 0,0 | 3 | 2:39 | 0,0 | 0 | 3,0 | 5:17 | 10 |
2 | Susanne Veierskov | 2:53 | 0,0 | 0 | 2:51 | 0,0 | 3 | 3,0 | 5:44 | 11 |
2 | Søren Jørgensen | 2:34 | 0,0 | 3 | 2:24 | 0,0 | 6 | 9,0 | 4:58 | 15 |
2 | Jan Bødker | 3:05 | 5,5 | 0 | 2:22 | 0,0 | 0 | 5,5 | 5:27 | 13 |
2 | Ole Reinholdt | 3:00 | 3,0 | 3 | 2:38 | 0,0 | 0 | 6,0 | 5:38 | 14 |
Keglekørselsturneringen
afholdes af de Sjællandske Køreforeninger med fælles sekretariat hos Henrik Køier
Andersen, hvortil tilmelding til keglekørselsturneringen skal ske, tlf.: 4076
5650.
Keglekørselsturneringen
afholdes for begynderkuske og for trænede kuske.
Keglekørselsturneringen
vil indeholde fem keglekørselsstævner, der afholdes af
Fakse
Køre- og Rideforening den 29. maj, tlf.: 5671 6042
Bromme
Køreforening den 26 juni, tlf.: 5780 3006
Haslev
Køre- og Rideforening den 10 juli, tlf.: 5638 0131
Ullerup
Køre- og Rideforening i uge 30 tlf.: 4615 2324 og
Finalen
er hos Fakse Køre- og Rideforening den 18. september, tlf.: 5671 6042
Tilmelding
til de enkelte keglekørselsstævner skal ske til den arrangerende køreforening
senest 3 uger for stævnedagen..
Kuske, der har deltager i tre eller flere af de enkelte keglekørselsstævner deltager i den gennemgående keglekørselsturnering. Ved slutplaceringerne i keglekørselsturneringen vil de tre bedste pointresultater fra keglekørselsstævnerne udgøre resultatet.
De fem stævner i keglekørselsturneringen afholdes med fælles regler, således:
Keglekørsel vil blive afviklet i henhold til ”FEI’s reglement for konkurrencekørsel 9. udgave”. Keglekørslen vil blive afviklet som ”fejlkonkurrence uden omkørsel” med 2 adskilte gennemkørsler.
Dommerne til keglekørselsstævnerne vil blive valgt udfra DKF’s liste over officials.
Der vil være 2 klasser ved keglekørselsstævnerne:
Klassen for begynderkuske
( der har kørt maximalt tre stævner tidligere, indendørs stævner medregnet )
I denne klasse vil portbredden være 30 cm større end hjulbredden på hestevognen. Hastigheden for gennemkørslen er fastlagt til 200 m/min.
Klassen
for trænede kuske
I denne klasse vil portbredden være 20 cm større end hjulbredden på hestevognen. Hastigheden for gennemkørslen er fastlagt til 220 m/min.
Klasserne vil være fælles for heste og ponyer, i såvel en-spand som tospand.
Banen vil blive opbygget med 15 til 20 porte og indeholde kombinerede forhindringer, en bro kan indgå.
Portene på banen må kun gennemkøres i rigtig rækkefølge.
Banen skal gennemkøres to gange.
Der er dispensation for vognbredde og påklædning, dog bør kusken have sikker hovedbeklædning, handsker og køretæppe. Grooms bør have sikker hovedbeklædning og handsker. Det er et krav, at kusken kører med pisk. Alle sikre vogntyper for mindst 2 personer er tilladt. Hest/pony skal være fyldt mindst 4 år i stævneåret. Kuske, der kører med 2 spand hest, skal være fyldt 18 år. Kuske, der kører med enspand hest eller pony, skal være fyldt 16 år. Der er dispensation for alderskrav med hensyn til grooms under forudsætning af, at stævneledelsen finder det sikkerhedsmæssig forsvarlig.
Officials kan deltager som aktiv kusk eller groom.
Der vil være en vejleder som instruktør for begynderkuske.
Pointresultaterne
for de to gennemkørsler vil blive lagt sammen og give det samlede resultatet
for keglekørselsstævnet. Efter hvert
keglekørselsstævne vil der være præmieoverrækkelse for stævneresultatet.
Pointresultaterne
fra hvert keglekørselsstævne vil blive samlet i sekretariatet. Her sammenlægges
pointresultaterne for hver kusk for at finde den endelig placering i keglekørsels-turneringen.
Umiddelbart
efter finalestævnet den 18. september vil keglekørselsstævnets resultatet og
keglekørselsturneringens samlede vinder blive præsenteret.
Startgebyr
pr. keglekørselsstævne er fastsat til 75,00 kr., der betales til den
arrangerende køreforening.
De
arrangerende køreforeninger påtager sig intet ansvar for skader på anden
mands ejendom, ej heller for skader på personer, heste, ponyer og materiel samt
bortkomne sager.
Jørgen E. Lamborg Per Dani Larsen
Bromme Køreforening Slangerup og Omegns Køreforening