Bromme Køreforening

 

Nyheder:

Indholdsfortegnelse:

Generalforsamling 2019 Topcup 2019 Dressur- og Topcup-finalen resultat
Påskestævne 2019 Pløjestævne  
Orienterinskørsel 2019 Dressur- og Topcup-finale startlisten  

Dressur- og Topcup finale

TopCup og DressurCup 2019                    DKS Finale          
                          
Startnr. ID nr.  NAVN Klub Hest VOGN:B SPOR:V VOGN SPAND TopCup D klasse D progr D start
5 81 Bine Sierla SSK Sebastian 138   Spider 1 x Let 3A 10:00
6 76 Bent Lise SSK Chikita 126   Maraton 1 C x x  
2 184 Line Andersen DKS Sida 126   Maraton 1 C Let 3A 10:10
21 230 Lone Vetter SSK Mumbai 128   Træningsvogn 1 C Let 3A 10:20
12 207 Katrine Binzer ? Nabiha 138   Spider 1 C Let 3A 10:30
                        Pause
3 25 Kurt Klindt DKS Loso/Elite 149   Spider 2 2 spA 2 sp A 3*B HP2 10:50
15 71 Hanne W, Pedersen DKS Nakita 139   Spider 1 A Svær 3*B HP1 11:00
14 62 Helle Jespersen Frid SKS Dubai 139   Dressurvogn 1 A Svær 3*B HP1 11:10
18 231 Henriette Bendorff DKS  Kato 138   Sulky 1 A Svær 3*B HP1 11:20
                        Frokost
9 136 Line Dalgaard (Mortensen) DKS Lotus 126   Maraton 1 x Middel 7A 12:30
16 63 Hanne Månson SSK Daimi 126   Maraton 1 A A 7A 12:40
8 136 Margit Mortensen KEKF Lotus 126   Maraton 1 A x x  
7 223 Jeanne Thamsen SSK Chaplin 126   Maraton 1 C Middel 7A 12:50
20 178 Hans Vetter  SSK Mille 128   Træningsvogn 1 C C 7A 13:00
24 69 Julia Conradi SSK Sunshine 127   Maraton 1 B x x  
11 75 Lena Vabø BKF Gulla/Florence 138   Dressurvogn 2 2 spB 2 sp B 7A 13:10
1 96 Pernille Prip DKS Freifau 143   Træning 2 2 sp A 2 sp B 7A 13:20
22 192 Ole Buch DKS Adam/Peter 150   Dressurvogn 2 2 sp A 2 sp A 3*B HP2 13:30
4 25 Kurt Klindt DKS Barnabe/Marcell 149   Spider 2 2 sp A 2 sp A 3*B HP2 13:40
13 37 Lars Nielsen DKS/SOK Coch Brenin 138   Spider 1 A x x  
    Banen Flyttes ind                   Pause
19 31 Sille Bendorff DKS Maxi 125   Sulky 1 Junior Junior 4A 14:00
10 208 Cecilie Mogensen DKS Tamaya 112   Vagonette 1 Junior x x  
23 165 Frei Wieder DKS Dolly/Charles 128   Marathon vogn 2 Junior Junior 4A 14:10
17 107 Charlotte Østergaard BKF Lucy 92   Sulky 1 Junior x x  

 

Resultat af dagens konkurrence

Samlet resultat:

 

Pløjestævnet
 

 
    Åbningsfurens retning Flækningens dybde,bred, renh Ryggens højde og udseende Furens retning Furens dybde  Furens Bredde Furens pakning og placering Afpløjnings forberedelse Afpløjningens finish Orden ved stykkets ender Forspænding og kørsel  Eventuelle fradrag
      Bent Rindum Flemming Andersen Åbningsfurens retning Bent Rindum Flemming Andersen Flækningens dybde,bred, renh Bent Rindum Flemming Andersen Ryggens højde og udseende Bent Rindum Flemming Andersen Gennemsnit 1. Syn Bent Rindum Flemming Andersen Gennemsnit 2. Syn Bent Rindum Flemming Andersen Gennemsnit 3. Syn Bent Rindum Flemming Andersen Gennemsnit 4. Syn Gennemsnit 1 - 4 syn     Bent Rindum Flemming Andersen Furens pakning og placering Bent Rindum Flemming Andersen Afpløjnings forberedelse Bent Rindum Flemming Andersen Afpløjningens finish Bent Rindum Flemming Andersen Orden ved stykkets ender Bent Rindum Flemming Andersen   Bent Rindum Flemming Andersen Forspænding og kørsel Flemming
         
Stubjord      
Stævne: Pløjestævne      
Arrangør: Bromme Køreforening      
Dato: 28-09-2019      
Deltager nr. Pløjerens navn. Ager nr.     gns     gns     gns     gns     gns     gns     gns gns         gns     gns     gns     gns 1. bedømmelse   2. bedømmelse gns  
1 Jens Frederik Jensen 1 6,0 7,5 6,8 7,0 8,5 7,8 8,5 8,5 8,5 7,0 8,0 7,5 7,5 8,0 7,8 8,0 9,0 8,5 6,0 9,0 7,5 7,8 8,0 9,0 9,5 8,0 8,8 9,0 7,5 8,3 8,5 8,0 8,3 9,0 8,0 8,5 8,0 9,0   8,0 9,0 8,5  
2 Anders Høg 2 5,5 7,5 6,5 7,0 8,0 7,5 8,5 7,0 7,8 8,0 8,0 8,0 9,5 9,0 9,3 8,5 9,5 9,0 8,0 8,5 8,3 8,7 10,0 9,0 7,5 8,0 7,8 8,5 8,0 8,3 10,0 8,0 9,0 9,5 8,5 9,0 8,0 8,5   8,0 9,0 8,4  
3 Biger Hansen 3 8,5 9,5 9,0 9,5 9,5 9,5 9,5 8,5 9,0 10,0 9,5 9,8 9,5 9,0 9,3 10,0 9,0 9,5 9,5 9,5 9,5 9,5 10,0 10,0 8,5 8,5 8,5 8,5 9,0 8,8 9,5 9,5 9,5 9,0 9,5 9,3 10,0 9,5   10,0 9,5 9,8  
4 Jan Blume 4 9,0 9,5 9,3 9,0 9,5 9,3 9,5 9,0 9,3 10,0 9,5 9,8 9,0 9,5 9,3 10,0 9,0 9,5 9,5 9,0 9,3 9,5 10,0 10,0 8,5 9,0 8,8 9,0 9,0 9,0 9,5 9,0 9,3 9,5 9,0 9,3 10,0 9,5   10,0 9,0 9,6  
5 Steffen Hansen 5 6,0 8,0 7,0 8,5 8,0 8,3 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 8,5 9,5 9,0 8,5 9,0 8,8 8,5 9,0 10,0 8,0 8,0 8,0 6,0 8,5 7,3 7,0 8,0 7,5 8,0 7,5 7,8 9,0 9,5   9,0 9,0 9,1  
6 Ole Mac Jørgensen 6 6,5 8,5 7,5 8,0 8,0 8,0 6,5 7,0 6,8 9,0 8,5 8,8 8,0 7,5 7,8 9,0 9,0 9,0 9,0 8,5 8,8 8,6 10,0 10,0 7,0 8,0 7,5 7,0 8,0 7,5 6,5 7,5 7,0 8,0 7,5 7,8 9,0 8,5   9,0 9,0 8,9  
7 Keld Andholm 7 8,5 8,5 8,5 9,5 9,5 9,5 9,5 8,5 9,0 8,5 8,5 8,5 8,5 9,0 8,8 8,0 8,5 8,3 9,5 9,5 9,5 8,8 10,0 10,0 10,0 9,0 9,5 9,5 8,5 9,0 9,5 9,0 9,3 9,5 9,0 9,3 10,0 9,5   10,0 9,5 9,8  

 

Pløjning   Stævne: Pløjestævne   Arrangør:   Bromme Køreforening  
 
   
                           
Stubjordspløjning Dato: 28-sep-19   Dommerunderskrift:            
                           
Nummer   Ager 1   Nummer   Ager 2   Nummer   Ager 3  
Navn Jens Frederik Jensen   Navn Anders Høg     Navn Biger Hansen    
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 14,0 14,0 24,0 23,0 Målinger 19,0 17,0 26,0 24,0 Målinger 18,0 16,0 28,0 25,0
  15,0 14,0 26,0 23,0   17,0 16,0 25,0 26,5   17,0 17,0 28,0 24,5
  14,0 14,5 24,0 26,0   19,0 17,5 26,0 25,0   18,0 16,0 27,0 27,0
  15,0 13,5 22,0 23,0   18,0 17,5 28,0 26,5   17,0 18,0 27,0 25,0
Min/max 13,5 15,0 22,0 26,0 Min/max 16,0 19,0 24,0 28,0 Min/max 16,0 18,0 24,5 28,0
I alt 85,50 143,00 I alt 106,00 155,00 I alt 103,00 159,00
Gennemsnit 14,25 23,83 Gennemsnit 17,67 25,83 Gennemsnit 17,17 26,50
Ideal 17,00 26,00 Ideal 17,00 28,00 Ideal 17,00 28,00
Difference 2,75 2,17 Difference -0,67 2,17 Difference -0,17 1,50
Point 8 9 Point 10 9 Point 10 10
                           
                             
Nummer   Ager 4   Nummer   Ager 5   Nummer   Ager 6  
Navn  Jan Blume      Navn Steffen Hansen     Navn Ole Mac Jørgensen  
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 18,0 18,0 26,0 25,5 Målinger 21,0 18,5 26,0 26,5 Målinger 17,0 15,0 28,0 23,5
  18,0 17,5 26,0 26,0   19,0 17,5 24,0 26,5   16,0 16,0 30,0 26,0
  17,0 16,0 24,0 25,0   18,0 18,5 28,0 26,0   17,0 15,0 32,0 28,0
  17,0 15,5 24,0 25,0   18,0 15,5 25,0 26,0   17,0 15,0 29,0 31,0
Min/max 15,5 18,0 24,0 26,0 Min/max 15,5 21,0 24,0 28,0 Min/max 15,0 17,0 23,5 32,0
I alt 103,50 151,50 I alt 109,50 156,00 I alt 96,00 172,00
Gennemsnit 17,25 25,25 Gennemsnit 18,25 26,00 Gennemsnit 16,00 28,67
Ideal 17,00 26,00 Ideal 17,00 28,00 Ideal 17,00 30,00
Difference -0,25 0,75 Difference -1,25 2,00 Difference 1,00 1,33
Point 10 10 Point 9 10 Point 10 10
      Dybde-/breddemåling side 1              
Pløjning   Stævne: Pløjestævne   Arrangør:   Bromme Køreforening  
 
   
                           
Stubjordspløjning Dato: 28-sep-19   Dommerunderskrift:            
                Flemming        
Nummer   Ager 7   Nummer   Ager 8   Nummer   Ager 9  
Navn Keld Andholm     Navn         Navn        
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 18,0 17,5 27,0 21,5 Målinger         Målinger        
  18,0 17,0 28,0 25,0                    
  19,0 15,5 28,0 27,0                    
  18,0 16,0 32,0 27,0                    
Min/max 15,5 19,0 21,5 32,0 Min/max 0,0 0,0 0,0 0,0 Min/max 0,0 0,0 0,0 0,0
I alt 104,50 162,00 I alt 0,00 0,00 I alt 0,00 0,00
Gennemsnit 17,42 27,00 Gennemsnit 0,00 0,00 Gennemsnit 0,00 0,00
Ideal 17,00 29,00 Ideal     Ideal    
Difference -0,42 2,00 Difference     Difference    
Point 10 10 Point     Point    


 

 
    Åbningsfurens retning Flækningens dybde,bred, renh Ryggens højde og udseende Furens retning Furens dybde  Furens Bredde Furens pakning og placering Afpløjnings forberedelse Afpløjningens finish Orden ved stykkets ender Forspænding og kørsel  Eventuelle fradrag
      Bent Rindum Flemming Andersen Åbningsfurens retning Bent Rindum Flemming Andersen Flækningens dybde,bred, renh Bent Rindum Flemming Andersen Ryggens højde og udseende Bent Rindum Flemming Andersen Gennemsnit 1. Syn Bent Rindum Flemming Andersen Gennemsnit 2. Syn Bent Rindum Flemming Andersen Gennemsnit 3. Syn Bent Rindum Flemming Andersen Gennemsnit 4. Syn Gennemsnit 1 - 4 syn     Bent Rindum Flemming Andersen Furens pakning og placering Bent Rindum Flemming Andersen Afpløjnings forberedelse Bent Rindum Flemming Andersen Afpløjningens finish Bent Rindum Flemming Andersen Orden ved stykkets ender Bent Rindum Flemming Andersen   Bent Rindum Flemming Andersen Forspænding og kørsel Flemming
         
Grønjord      
Stævne: Pløjestævne      
Arrangør: Bromme Køreforening      
Dato: 28-09-2019      
Deltager nr. Pløjerens navn. Ager nr.     gns     gns     gns     gns     gns     gns     gns gns         gns     gns     gns     gns 1. bedømmelse   2. bedømmelse gns  
7 Keld Andholm 1 9,5 9,0 9,3 9,5 9,5 9,5 8,5 9,5 9,0 7,5 9,0 8,3 9,0 9,5 9,3 9,0 9,0 9,0 7,5 9,0 8,3 8,7 10,0 10,0 8,5 9,5 9,0 9,5 9,0 9,3 9,0 9,0 9,0 8,5 9,0 8,8 9,5 9,0   9,0 8,5 9,0  
3 Biger Hansen 2 8,0 8,5 8,3 9,0 9,5 9,3 8,5 9,5 9,0 8,5 9,0 8,8 9,0 9,5 9,3 9,0 9,5 9,3 8,5 9,5 9,0 9,1 9,0 10,0 9,0 9,0 9,0 9,5 9,5 9,5 9,5 9,0 9,3 9,5 9,5 9,5 9,5 9,0   9,0 9,0 9,1  
4 Jan Blume 3 9,0 9,5 9,3 9,5 9,5 9,5 9,0 9,5 9,3 8,5 9,5 9,0 10,0 9,5 9,8 8,5 9,0 8,8 8,5 9,5 9,0 9,2 10,0 10,0 9,5 9,5 9,5 9,5 9,5 9,5 9,0 9,0 9,0 9,5 9,0 9,3 9,0 8,5   9,5 9,0 9,0  
5 Steffen Hansen 4 8,0 8,5 8,3 8,0 8,5 8,3 8,5 9,0 8,8 9,0 8,5 8,8 8,0 9,0 8,5 7,0 9,5 8,3 9,0 9,0 9,0 8,7 8,0 10,0 9,0 9,0 9,0 8,0 8,5 8,3 7,5 8,0 7,8 9,0 8,0 8,5 8,5 9,0   9,0 9,0 8,9  
2 Anders Høg 5 8,5 8,0 8,3 8,0 8,5 8,3 8,0 8,5 8,3 9,0 9,0 9,0 8,5 9,0 8,8 7,0 9,0 8,0 9,0 9,5 9,3 8,8 10,0 9,0 8,5 9,0 8,8 8,0 8,0 8,0 8,5 8,0 8,3 9,5 9,0 9,3 9,0 9,0   9,5 9,0 9,1  
6 Ole Mac Jørgensen 6 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 6,5 7,0 6,8 8,5 8,5 8,5 8,5 7,5 8,0 7,5 8,5 8,0 8,5 8,0 8,3 8,2 10,0 6,0 7,0 8,0 7,5 6,0 7,5 6,8 8,0 7,5 7,8 8,5 8,0 8,3 8,5 9,0   9,0 8,5 8,8  
1 Jens Frederik Jensen 7 6,5 7,5 7,0 7,0 8,0 7,5 8,5 9,0 8,8 8,0 9,0 8,5 8,0 8,5 8,3 8,5 8,5 8,5 8,0 10,0 9,0 8,6 10,0 4,0 8,5 9,0 8,8 8,0 8,0 8,0 8,5 8,0 8,3 7,0 8,5 7,8 8,5 9,5   9,0 9,5 9,1  


 

Pløjning   Stævne: Pløjestævne   Arrangør:   Bromme Køreforening  
 
   
                           
Grønjordspløjning Dato: 28-sep-19   Dommerunderskrift:            
                Flemming        
Nummer   Ager 1   Nummer   Ager 2   Nummer   Ager 3  
Navn Keld Andholm     Navn Biger Hansen     Navn Jan Blume    
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 16,0 18,0 25,0 28,0 Målinger 19,5 19,0 28,0 26,0 Målinger 16,0 17,0 25,0 24,0
  18,5 19,0 28,5 25,0   17,0 18,0 32,0 26,0   15,5 18,0 26,0 24,0
  17,5 19,0 29,5 26,0   18,0 18,0 28,3 25,0   15,5 17,0 24,0 24,0
  16,0 18,0 30,0 25,0   18,5 17,0 29,0 28,0   15,5 18,0 26,0 25,0
Min/max 16,0 19,0 25,0 30,0 Min/max 17,0 19,5 25,0 32,0 Min/max 15,5 18,0 24,0 26,0
I alt 107,00 162,00 I alt 108,50 165,50 I alt 99,00 148,00
Gennemsnit 17,83 27,00 Gennemsnit 18,08 27,58 Gennemsnit 16,50 24,67
Ideal 17,00 29,00 Ideal 17,00 28,00 Ideal 17,00 26,00
Difference -0,83 2,00 Difference -1,08 0,42 Difference 0,50 1,33
Point 10 10 Point 9 10 Point 10 10
                           
                             
Nummer   Ager 4   Nummer   Ager 5   Nummer   Ager 6  
Navn  Steffen Hansen      Navn Anders Høg     Navn Ole Mac Jørgensen  
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 19,0 20,0 27,0 25,0 Målinger 17,5 18,0 26,0 24,0 Målinger 16,0 18,0 31,0 32,0
  19,5 20,0 27,0 25,0   18,0 18,0 26,0 24,0   15,5 17,0 31,5 31,0
  20,0 20,0 26,0 27,0   17,0 18,0 24,0 26,0   18,0 18,0 30,0 32,0
  20,0 19,0 24,0 26,0   17,0 17,0 26,0 29,0   17,5 16,0 29,0 32,0
Min/max 19,0 20,0 24,0 27,0 Min/max 17,0 18,0 24,0 29,0 Min/max 15,5 18,0 29,0 32,0
I alt 118,50 156,00 I alt 105,50 152,00 I alt 102,50 187,50
Gennemsnit 19,75 26,00 Gennemsnit 17,58 25,33 Gennemsnit 17,08 31,25