Bromme Køreforening

 

Nyheder:

Indholdsfortegnelse:

Generalforsamling 2019 Topcup 2019 Dressur- og Topcup-finalen resultat
Påskestævne 2019 Pløjestævne Maratoncup
Orienterinskørsel 2019 Dressur- og Topcup-finale startlisten  

 

Maratoncup

Revideret deltagerlisten

KEKF og BKF maratonstævne         
           
Praktisk info :          
Stævnetelefon: Claus Hansen 21624401        
Banen åben kl 08:30 og i frokostpausen      
Husk at fjerne evt. hestepærer fra parkeringsområdet     
Husk at komme i festlig juleudklædning
Vel mødt til en hyggelig dag        
           
Startliste Maraton-Cup  den 8. december 2019    
           
Start kl 09:30        
Startnr ID nr.  NAVN Klub NAVN RACE kl.
1 330 Tommy Reenberg SSK Duncan Irish Cob C
2 208 Cecillie Mogensen DKS Tamaya Shetlænder junior
3 ? Hanne Månsson SSK Daimi Dartmoor pony III
4 ? Anne Carina Hansen KEKF Luffe Blanding pony III
           
5 ? Emil Lamborg BKF Gærshøj Bushmill Welsh Mount. junior
6 230 Lone Vetter SSK Mumbai Haflinger C
7 ? Charlotte Slebo SSK Peter Pan DSP blanding A
8 69 Julia Conradi SSK/BKF Sunshine De Zunzy Shagya Araber B
           
9 118 Liselotte Watson DKS Tango Welsh/Oldenb A
10 73 Jens Peder Pedersen DKS Bertil Oldenborg A
11 ? Klaus Petersen DKS Gunner Oldenborg A
12 ? Casper Bundgaard SSK Salxa/Jubilette Haflinger young driv
           
Frokostpause 1 time ca kl 12 - 13
           
Startnr ID nr.  NAVN Klub NAVN RACE kl.
13 ? Kasper Petersen SSK Mogens DSP B
14 209 Michael Johansen BKF Yankie Fjordlyst Fjordhest C
15 ? Marie Henriksen DKS Marcell DV C
16 ? Jesper Lamborg BKF Golden Welsh Mount. young driv
             
17 174 Kirsa Sørensen BKF Buller Fjordhest C
18 178 Hans Vetter SSK Mille Haflinger C
19 196 Malene Bundgaard SSK Miss Sunshine Welsh Cob B
20 197 Bjarne Nielsen BKF Markus Fjordhest C
             
21 ? Mette Grimbuhler DKS Sherlock  DSP

young driv

22 215 Kristina Marcussen SSK Axell Kastanjegård Haflinger C
23 83 Hanne Månsson SSK Gærshøj Chital Welsh Mount. pony III
24 165 Frei Wieder DKS Charles/Devel/Tell Welsh Mount. young driv
             
25 127 Pernille Prip SSK Freifrau/Freulein Oldenborg 2-sp
26 ? Kurt Klindt DKS Elitte/Lorso/Barna DV 2-sp
27 ? Kasper Petersen SSK Kalif DSP B
Afslutning og præmieoverrækkelse ca kl 16

Resultatet:

Dagens resultat

MaratonCup     2.kørsel 2019-20   1.kørsel     2.kørsel     3.kørsel   Resultat af to bedste
Kusk Tid straf Samlet Tid Straf Samlet Tid Straf Samlet Tid+Straf
TommyReenberg 134,1 6 140,10 145,65 0 145,65 127,73 0 127,73 267,83
Hanne Månsson, Daimi 103,23 26 129,23 92,83 0 92,83 86,07 0 86,07 178,90
Anne Carina Hansen 95,7 6 101,7 94,72 6 100,72 86,48 12 98,48 199,20
Cecillie Mogensen 133,12 20 153,12 100,15 0 100,15 91,37 0 91,37 191,52
Emil Lamborg 133,23 24 157,23 123,64 0 123,64 112,75 6 118,75 242,39
Lone Vetter 103,68 6 109,68 109,01 0 109,01 95,16 6 101,16 210,17
Charlotte Slebo R 0 0 76,35 0 76,35 76,54 0 76,54 152,89
Julia Conradi 83,2 12 95,2 82,01 0 82,01 79,29 0 79,29 161,30
Liselotte Watson 82,69 12 94,69 R   0,00 76,21 0 76,21 170,90
Jens Peder Pedersen 75,68 0 75,68 72,54 12 84,54 70,94 0 70,94 146,62
Klaus Petersen 78,58 0 78,58 R 0 0,00 75,02 12 87,02 165,60
Casper Bundgaard 119,47 18 137,47 98,62 27 125,62 102,65 12 114,65 240,27
Michael Johansen 91,26 18 109,26 87,16 18 105,16 84,86 0 84,86 190,02
Jesper Lamborg R   0 93,90 6 99,90 92,33 12 104,33 204,23
Kirsa Sørensen 90,93 6 96,93 85,09 6 91,09 82,85 12 94,85 185,94
Hans Vetter 88,9 0 88,9 88,45 33 121,45 88,57 18 106,57 195,47
Malene Bundgaard 74,11 0 74,11 71,83 6 77,83 73,69 6 79,69 151,94
Bjarne Nielsen 101,46 12 113,46 92,87 6 98,87 82,35 6 88,35 187,22
Mette Grimbuhler 85,51 18 103,51 84,61 6 90,61 80,71 0 80,71 171,32
Kristina Marcussen 92,73 12 104,73 R     91 12 103 207,73
Hanne Månsson, Chital 89,61 0 89,61 85,62 12 97,62 86,73 0 86,73 176,34
Frei Wieder 88,91 0 88,91 82,46 6 88,46 80,62 6 86,62 175,08
Pernille Prip 126,66 6 132,66 111,28 6 117,28 100,83 6 106,83 224,11
Kurt Klindt 83,82 6 89,82 79,68 18 97,68 78 6 84,00 173,82
Kasper Petersen, Kalif 71,07 6 77,07 68,53 6 74,53 66,07 18 84,07 151,60
Marie Henriksen 104,68 0 104,68 95,8 0 95,8 91,83 6 97,83 193,63

Samlet resultat:

MaratonCup  KEKF/BKF  2.kørsel 2019-20
      Samlet  Placering Point videre
Pony III          
Hanne Månsson, Chital     176,34 1 10
Hanne Månsson, Daimi     178,90 2 8
Anne Carina Hansen     199,20 3 6
           
Junior debutant          
Ceville Mogensen      191,52 1 10
Emil Lamborg     242,39 2 8
           
Klasse A   Pony og Hest           
Jens Peder Pedersen     146,62 1 10
Charlotte Slebo     152,89 2 8
Klaus Petersen     165,60 3 6
Liselotte Watson     170,90 4 4
           
Klasse B   Pony og Hest           
Kasper Petersen, Kalif     151,60 1 10
Malene Bundgaard     151,94 2 8
Julia Conradi     161,30 3 6
           
Junior klasse          
Mette Grimbuhler (Jun)     171,32 1 10
Frei Wieder (Jun)     175,08 2 8
Jesper Lamborg (Jun)     204,23 3 6
Casper Bundgaard (Jun)     240,27 4 4
           
Klasse C   Pony og Hest + Power-horse          
Kirsa Sørensen     185,94 1 10
Bjarne Nielsen     187,22 2 8
Michael Johansen     190,02 3 6
Marie Henriksen     193,63 4 4
Hans Vetter     195,47 5 2
Kristina Marcussen     207,73 6  
Lone Vetter     210,17 7  
Tommy Reenberg     267,83 8  
           
2-sp Pony+ Hest          
Kurt Klindt     173,82 1 10
Pernille Prip     224,11 2 8

 

Dressur- og Topcup finale

TopCup og DressurCup 2019                    DKS Finale          
                          
Startnr. ID nr.  NAVN Klub Hest VOGN:B SPOR:V VOGN SPAND TopCup D klasse D progr D start
5 81 Bine Sierla SSK Sebastian 138   Spider 1 x Let 3A 10:00
6 76 Bent Lise SSK Chikita 126   Maraton 1 C x x  
2 184 Line Andersen DKS Sida 126   Maraton 1 C Let 3A 10:10
21 230 Lone Vetter SSK Mumbai 128   Træningsvogn 1 C Let 3A 10:20
12 207 Katrine Binzer ? Nabiha 138   Spider 1 C Let 3A 10:30
                        Pause
3 25 Kurt Klindt DKS Loso/Elite 149   Spider 2 2 spA 2 sp A 3*B HP2 10:50
15 71 Hanne W, Pedersen DKS Nakita 139   Spider 1 A Svær 3*B HP1 11:00
14 62 Helle Jespersen Frid SKS Dubai 139   Dressurvogn 1 A Svær 3*B HP1 11:10
18 231 Henriette Bendorff DKS  Kato 138   Sulky 1 A Svær 3*B HP1 11:20
                        Frokost
9 136 Line Dalgaard (Mortensen) DKS Lotus 126   Maraton 1 x Middel 7A 12:30
16 63 Hanne Månson SSK Daimi 126   Maraton 1 A A 7A 12:40
8 136 Margit Mortensen KEKF Lotus 126   Maraton 1 A x x  
7 223 Jeanne Thamsen SSK Chaplin 126   Maraton 1 C Middel 7A 12:50
20 178 Hans Vetter  SSK Mille 128   Træningsvogn 1 C C 7A 13:00
24 69 Julia Conradi SSK Sunshine 127   Maraton 1 B x x  
11 75 Lena Vabø BKF Gulla/Florence 138   Dressurvogn 2 2 spB 2 sp B 7A 13:10
1 96 Pernille Prip DKS Freifau 143   Træning 2 2 sp A 2 sp B 7A 13:20
22 192 Ole Buch DKS Adam/Peter 150   Dressurvogn 2 2 sp A 2 sp A 3*B HP2 13:30
4 25 Kurt Klindt DKS Barnabe/Marcell 149   Spider 2 2 sp A 2 sp A 3*B HP2 13:40
13 37 Lars Nielsen DKS/SOK Coch Brenin 138   Spider 1 A x x  
    Banen Flyttes ind                   Pause
19 31 Sille Bendorff DKS Maxi 125   Sulky 1 Junior Junior 4A 14:00
10 208 Cecilie Mogensen DKS Tamaya 112   Vagonette 1 Junior x x  
23 165 Frei Wieder DKS Dolly/Charles 128   Marathon vogn 2 Junior Junior 4A 14:10
17 107 Charlotte Østergaard BKF Lucy 92   Sulky 1 Junior x x  

 

Resultat af dagens konkurrence

Samlet resultat:

 

Pløjestævnet
 

 
    Åbningsfurens retning Flækningens dybde,bred, renh Ryggens højde og udseende Furens retning Furens dybde  Furens Bredde Furens pakning og placering Afpløjnings forberedelse Afpløjningens finish Orden ved stykkets ender Forspænding og kørsel  Eventuelle fradrag
      Bent Rindum Flemming Andersen Åbningsfurens retning Bent Rindum Flemming Andersen Flækningens dybde,bred, renh Bent Rindum Flemming Andersen Ryggens højde og udseende Bent Rindum Flemming Andersen Gennemsnit 1. Syn Bent Rindum Flemming Andersen Gennemsnit 2. Syn Bent Rindum Flemming Andersen Gennemsnit 3. Syn Bent Rindum Flemming Andersen Gennemsnit 4. Syn Gennemsnit 1 - 4 syn     Bent Rindum Flemming Andersen Furens pakning og placering Bent Rindum Flemming Andersen Afpløjnings forberedelse Bent Rindum Flemming Andersen Afpløjningens finish Bent Rindum Flemming Andersen Orden ved stykkets ender Bent Rindum Flemming Andersen   Bent Rindum Flemming Andersen Forspænding og kørsel Flemming
         
Stubjord      
Stævne: Pløjestævne      
Arrangør: Bromme Køreforening      
Dato: 28-09-2019      
Deltager nr. Pløjerens navn. Ager nr.     gns     gns     gns     gns     gns     gns     gns gns         gns     gns     gns     gns 1. bedømmelse   2. bedømmelse gns  
1 Jens Frederik Jensen 1 6,0 7,5 6,8 7,0 8,5 7,8 8,5 8,5 8,5 7,0 8,0 7,5 7,5 8,0 7,8 8,0 9,0 8,5 6,0 9,0 7,5 7,8 8,0 9,0 9,5 8,0 8,8 9,0 7,5 8,3 8,5 8,0 8,3 9,0 8,0 8,5 8,0 9,0   8,0 9,0 8,5  
2 Anders Høg 2 5,5 7,5 6,5 7,0 8,0 7,5 8,5 7,0 7,8 8,0 8,0 8,0 9,5 9,0 9,3 8,5 9,5 9,0 8,0 8,5 8,3 8,7 10,0 9,0 7,5 8,0 7,8 8,5 8,0 8,3 10,0 8,0 9,0 9,5 8,5 9,0 8,0 8,5   8,0 9,0 8,4  
3 Biger Hansen 3 8,5 9,5 9,0 9,5 9,5 9,5 9,5 8,5 9,0 10,0 9,5 9,8 9,5 9,0 9,3 10,0 9,0 9,5 9,5 9,5 9,5 9,5 10,0 10,0 8,5 8,5 8,5 8,5 9,0 8,8 9,5 9,5 9,5 9,0 9,5 9,3 10,0 9,5   10,0 9,5 9,8  
4 Jan Blume 4 9,0 9,5 9,3 9,0 9,5 9,3 9,5 9,0 9,3 10,0 9,5 9,8 9,0 9,5 9,3 10,0 9,0 9,5 9,5 9,0 9,3 9,5 10,0 10,0 8,5 9,0 8,8 9,0 9,0 9,0 9,5 9,0 9,3 9,5 9,0 9,3 10,0 9,5   10,0 9,0 9,6  
5 Steffen Hansen 5 6,0 8,0 7,0 8,5 8,0 8,3 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 8,5 9,5 9,0 8,5 9,0 8,8 8,5 9,0 10,0 8,0 8,0 8,0 6,0 8,5 7,3 7,0 8,0 7,5 8,0 7,5 7,8 9,0 9,5   9,0 9,0 9,1  
6 Ole Mac Jørgensen 6 6,5 8,5 7,5 8,0 8,0 8,0 6,5 7,0 6,8 9,0 8,5 8,8 8,0 7,5 7,8 9,0 9,0 9,0 9,0 8,5 8,8 8,6 10,0 10,0 7,0 8,0 7,5 7,0 8,0 7,5 6,5 7,5 7,0 8,0 7,5 7,8 9,0 8,5   9,0 9,0 8,9  
7 Keld Andholm 7 8,5 8,5 8,5 9,5 9,5 9,5 9,5 8,5 9,0 8,5 8,5 8,5 8,5 9,0 8,8 8,0 8,5 8,3 9,5 9,5 9,5 8,8 10,0 10,0 10,0 9,0 9,5 9,5 8,5 9,0 9,5 9,0 9,3 9,5 9,0 9,3 10,0 9,5   10,0 9,5 9,8  

 

Pløjning   Stævne: Pløjestævne   Arrangør:   Bromme Køreforening  
 
   
                           
Stubjordspløjning Dato: 28-sep-19   Dommerunderskrift:            
                           
Nummer   Ager 1   Nummer   Ager 2   Nummer   Ager 3  
Navn Jens Frederik Jensen   Navn Anders Høg     Navn Biger Hansen    
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 14,0 14,0 24,0 23,0 Målinger 19,0 17,0 26,0 24,0 Målinger 18,0 16,0 28,0 25,0
  15,0 14,0 26,0 23,0   17,0 16,0 25,0 26,5   17,0 17,0 28,0 24,5
  14,0 14,5 24,0 26,0   19,0 17,5 26,0 25,0   18,0 16,0 27,0 27,0
  15,0 13,5 22,0 23,0   18,0 17,5 28,0 26,5   17,0 18,0 27,0 25,0
Min/max 13,5 15,0 22,0 26,0 Min/max 16,0 19,0 24,0 28,0 Min/max 16,0 18,0 24,5 28,0
I alt 85,50 143,00 I alt 106,00 155,00 I alt 103,00 159,00
Gennemsnit 14,25 23,83 Gennemsnit 17,67 25,83 Gennemsnit 17,17 26,50
Ideal 17,00 26,00 Ideal 17,00 28,00 Ideal 17,00 28,00
Difference 2,75 2,17 Difference -0,67 2,17 Difference -0,17 1,50
Point 8 9 Point 10 9 Point 10 10
                           
                             
Nummer   Ager 4   Nummer   Ager 5   Nummer   Ager 6  
Navn  Jan Blume      Navn Steffen Hansen     Navn Ole Mac Jørgensen  
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 18,0 18,0 26,0 25,5 Målinger 21,0 18,5 26,0 26,5 Målinger 17,0 15,0 28,0 23,5
  18,0 17,5 26,0 26,0   19,0 17,5 24,0 26,5   16,0 16,0 30,0 26,0
  17,0 16,0 24,0 25,0   18,0 18,5 28,0 26,0   17,0 15,0 32,0 28,0
  17,0 15,5 24,0 25,0   18,0 15,5 25,0 26,0   17,0 15,0 29,0 31,0
Min/max 15,5 18,0 24,0 26,0 Min/max 15,5 21,0 24,0 28,0 Min/max 15,0 17,0 23,5 32,0
I alt 103,50 151,50 I alt 109,50 156,00 I alt 96,00 172,00
Gennemsnit 17,25 25,25 Gennemsnit 18,25 26,00 Gennemsnit 16,00 28,67
Ideal 17,00 26,00 Ideal 17,00 28,00 Ideal 17,00 30,00
Difference -0,25 0,75 Difference -1,25 2,00 Difference 1,00 1,33
Point 10 10 Point 9 10 Point 10 10
      Dybde-/breddemåling side 1              
Pløjning   Stævne: Pløjestævne   Arrangør:   Bromme Køreforening  
 
   
                           
Stubjordspløjning Dato: 28-sep-19   Dommerunderskrift:            
                Flemming        
Nummer   Ager 7   Nummer   Ager 8   Nummer   Ager 9  
Navn Keld Andholm     Navn         Navn        
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 18,0 17,5 27,0 21,5 Målinger         Målinger        
  18,0 17,0 28,0 25,0                    
  19,0 15,5 28,0 27,0                    
  18,0 16,0 32,0 27,0                    
Min/max 15,5 19,0 21,5 32,0 Min/max 0,0 0,0 0,0 0,0 Min/max 0,0 0,0 0,0 0,0
I alt 104,50 162,00 I alt 0,00 0,00 I alt 0,00 0,00
Gennemsnit 17,42 27,00 Gennemsnit 0,00 0,00 Gennemsnit 0,00 0,00
Ideal 17,00 29,00 Ideal     Ideal    
Difference -0,42 2,00 Difference     Difference    
Point 10 10 Point     Point